ذخیره ساز های HP

 

ذخیره سازهای شرکت اچ پی HPE

شرکت HPE یکی از شرکت های پیشتاز در حوزه ساخت ذخیره سازها می باشد. این شرکت برای انواع مدل های ذخیره سازی DAS, NAS و SAN دستگاه تولید و به بازار عرضه می نماید. این دستگاهها مناسب برای شرکت ها و سازمان های کوچک تا بزرگ می باشند. این شرکت در زمینه ذخیره سازی NAS دستگاههای StoreEasy را تولید می کند که دارای کارایی بالا در این مدل ذخیره سازی هستند. همچنین این دستگاهها همراه با سیستم عامل Windows storage server به بازار عرضه می شوند.

شاید بتوان گفت مهمترین محصولات شرکت HPE در زمینه ذخیره سازی، تجهیزات برای شبکه SAN می باشد. این شرکت برای مدل ذخیره سازی SAN با استفاده از پروتکل های FC, FCoE و iSCSI دستگاههای زیر را تولید و در سطح جهان به بازار عرضه می کند.

 • MSA
 • ۳PAR
 • Nimble
 • Primera
 • XP Array

دستگاه MSA پرفروشترین ذخیره ساز این شرکت می باشد که امروزه نسل ششم آن نیز معرفی و به بازار عرضه شده است. این دستگاه دارای سه مدل ۱۰۶۰, ۲۰۶۰ و ۲۰۶۲ می باشد. این ذخیره سازهای جدید ۴۵ درصد کارایی بالاتری نسبت به نسل قبلی یعنی نسل پنجم MSA ها دارند. این ذخیره ساز دارای ۲ کنترلر می باشد ه به صورت Active/Active کار می کنند. روی ذخیره سازهای نسل ششم MSA از مهمترین نکات افزای مقدار Cache کنترلرها می باشد که باعث افزایش کارایی سیستم خواهد شد.

از ذخیره سازهای مهم دیگر این شرکت برای شبکه SAN می توان به ۳PAR اشاره نمود که از معدود دستگاههایی می باشد که می تواند تا ۸ کنترلر داشته باشد. این ذخیره ساز در مدل های زیر به بازار عرضه می شود:

 • ۸۲۰۰
 • ۸۴۰۰
 • ۸۴۴۰
 • ۸۴۵۰
 • ۹۴۵۰
 • ۲۰۴۵۰
 • ۲۰۸۰۰

از مهمترین مزیت این دستگاه وجود ASIC بر روی هر کنترلر می باشد که باعث می شود پردازش های CPU کنترلر کمتر شود و در نهایت باعث افزایش کارایی سیستم خواهد شد. همچنین این دستگاههای یک Unified Storage هستند و می توانند برای مدل ذخیره سازی NAS نیز مورد استفاده قرار گیرند. همچنین دستگاههای ۳PAR در دو مدل کلی Hybrid و All Flash تولید می شوند و چنانچه در مدل دستگاه عدد ۵ وجود داشته باشد به این معنی است که این ذخیره ساز All Flash Array است و روی آن صرفا می توان از دیسک های SSD استفاده نمود. به عنوان مثال دستگاه ۹۴۵۰ یک AFA می باشد و روی آن فقط دیسک های SSD می توان نصب نمود. مدل های دیگر این دستگاه مانند سری های ۲۰۰۰۰ مناسب برای دیتاسنترهای بزرگ می باشند و می توانند تا ۹ پتا بایت فضای ذخیره سازی در اختیار سازمان قرار دهند. از نکات مهم دیگر روی این دستگاه این است که روی آن می توان پورت های FC با پهنای باند ۳۲ گیگا بیت بر ثانیه نصب نمود. این دستگاهها بگونه ای طراحی شده اند که در کمترین زمان ممکن بتوان ذخیره ساز را پیکربندی نمود و فضا را در اختیار سرویس ها قرار داد و همچنین بدلیل استفاده از تکنولوژی ایجاد Chunklet روی دیسک ها، این دستگاهها دارای کارایی بسیار بالایی می باشند و می توانند تا چندین میلیون IOPS را نیز پشتیبانی کنند. همچنین برای مدیریت تحت Cloud این دستگاه می توان از Infosight شرکت HPE استفاده نمود.   

از ذخیره سازهای دیگر شرکت HPE دستگاههای nimble  می باشد که دارای مدل های AF و HF هستند. در واقع این ذخیره سازها نیز Hybrid و All Flash هستند و مهمترین مزیت استفاده از این ذخیره سازها قابلیت Deduplication بالای آنها می باشد که باعث می شود بتوان دیتا بیشتری را روی دیسک ها ذخیره نمود. در واقع این تکنولوژی باعث می شود از ذخیره سازی دیتا تکراری روی دستگاه جلوگیری کنیم. این ذخیره سازها می توانند با پروتکل iSCSI و FC در شبکه SAN کار کنند که همچنین امکان رجیستر کردن آنها در Infosight نیز وجود دارد تا بتوان بصورت ساده تری دستگاه را مدیریت نمود.  شرکت HPE در دسترس پذیر بودن این دستگاه را ۹۹.۹۹۹۹% اعلام می کند که در واقع در مدت زمان یکسال قطعی دستگاه بسیار پایین می باشد. از این ذخیره سازهای بخصوص در Cloud بسیار استفاده می شود.

از ذخیره سازهای جدید دیگر شرکت HPE دستگاههای Primera هستند که مبتنی بر پروتکل ذخیره سازی NVMe هستند و می توانند سرعت ذخیره سازی بسیار بالایی را در اختیار سازمان قرار دهند. این تجهیزات مناسب برای Tier-0 دیتاسنتر می باشند و شرکت HPE در دسترس پذیر بودن آنها را ۱۰۰% اعلام می کند. این دستگاه صرفا دارای سری ۶۰۰ می باشد که سه مدل مختلف در آن قرار گرفته است که در زیر ذکر شده اند.

 • ۶۳۰
 • ۶۵۰
 • ۶۷۰

این ذخیره سازها پروتکل FC را با پهنای باند ۳۲ گیگا بیت بر ثانیه پشتیبانی می کنند در عین حال که می توان از پورت های ۱۶ گیگا بیت بر ثانیه نیز روی آنها استفاده نمود. از مهمترین مزیت این تجهیزات این است که بر خلاف ذخیره سازهای دیگر، می توان این دستگاهها را به هم ارتقاء داد. به عنوان مثال می توان مدل A630 خریداری نمود و در آینده آنرا به مدل A650 ارتقاء داد. این دستگاهها می توانند تا  ۴۰۰۰ TiB فضا را در اختیار شرکت ها و سازمان ها قرار دهند و مناسب برای برنامه های Mission Critical هستند که نیاز به IOPS بالایی دارند. به این دستگاههای می توان Enclosure های SFF و یا LFF نیز اضافه نمود که باعث افزایش فضای ذخیره سازی خواهد شد.

و در نهایت آخرین مدل ذخیره سازهای شرکت HPE دستگاه XP8 می باشد که این دستگاه در واقع تولید شرکت Hitachi به سفارش شرکت HPE است. این دستگاه می تواند تا ۷۰ پتا بایت فضای ذخیره سازی در اختیار سازمان قرار دهد و از نکات مهم روی این دستگاه پشتیبانی از پروتکل FICON می باشد. همچنین روی CHB  آن می توان پورتهای FC با پهنای باند ۱۶ و یا ۳۲ گیگا بیت بر ثانیه را نیز نصب نمود. نسل قبلی این دستگاه XP 7 بود که بزودی End of Sale خواهد شد.

مشاهده محصولات