storage ذخیره ساز ها محصولات Dell emc مانی گستر نوین

 

ذخیره سازهای شرکت DELL EMC

یکی از بزرگترین شرکت های تولید کنند ذخیره سازی، شرکت DELL EMC  می باشد که برای نیازهای مختلفی ذخیره سازهای خود را تولید و به بازار عرضه می نماید. این شرکت تنوع گسترده ای در تولید ذخیره سازها دارد و مدل های ذخیره ساز این شرکت در زیر آورده شده است:

  • PowerMax
  • PowerFlex
  • XtremIO
  • PowerStore
  • Unity XT
  • SC Series
  • PowerVault
  • VMAX

یکی از پرفروشترین ذخیره سازهای این شرکت دستگاه Unity های جدید با نام XT می باشد که در دو مدل Hybrid  و All Flash به بازار عرضه می شود. مدل های Hybrid شامل ۳۸۰, ۴۸۰, ۶۸۰, ۸۸۰ می باشد و سری های All Flash نیز به همین ترتیب است با این تفاوت که انتهای مدل حرف F نیز وجود دارد مانند ۳۸۰F که در رده پرفروشترین محصولات این شرکت قرار داد.

این سری از دستگاهها قابلیت اتصال به شبکه SAN و پشتیبانی از پروتکل های FC, iSCSIو FCoE را دارا می باشند و همچنین این ذخیره سازها یک Unified Storage هستند به این معنی که هم در شبکه SAN می توان از آنها استفاده کرد و هم در حالت NAS قابل استفاده هستند. برای مدیریت این دستگاهها نیز Unisphere پیشنهاد این شرکت است که روی کنترلرهای دستگاه وجود دارد. در شکل زیر یک مدل از Unity  های XT را مشاهده می کنیم.

این تجهیزات در مدل ۸۸۰ می تواند تا ۱۶ پتا بایت فضای خام ذخیره سازی را در اختیار یک سازمان قرار دهد. همچنین برای افزایش ظرفیت دستگاه و اضافه نمودن دیسک از DAE ها استفاده نمود که در دو مدل ۲.۵ و ۳.۵ اینچ به بازار عرضه می شوند.  همچنین این دستگاهها می توانند در مدل ۸۸۰ تا ۲.۵ میلیون IOPS را پشتیبانی نمایند که در واقع تمامی نیازهای یک سازمان را در حوزه ذخیره سازی پوشش میدهند. لازم بذکر است روی Unity ها می توان ۲ عدد کنترلر قرار داد که با آن ها SP (Storage Processor) گفته می شود و این کنترلرها بصورت Active/ Active کار می کنند و در واقع ترافیک سرورها از هر دو کنترلر می تواند عبور کند و در صورت خراب شدن یک کنترلر ترافیک ها به روی کنترلر دوم انتقال داده خواهد شد.

از تجهیزات مهم و پرفروش دیگر این شرکت برای ذخیره سازی اطلاعات دستگاه XtremIO می باشد که تا ۱.۶ میلیون IOPS را می تواند در اختیار سازمان قرار دهد. این دستگاهها در ۴ مدل به بازار عرضه می شوند که تفاوت بین آنها در جدول زیر نشان داده شده است.

همانطور که در جدول فوق نیز قابل مشاهده است این تجهیزات مبتنی بر دیسک های SSF هستند و می توانند تا ۸ کنترلر نیز در مدل ۴ Brick Cluster داشته باشند. در این مدل تعداد ۲۸۸ عدد دیسک SSD می توان روی دستگاه نصب نمود و همچنین از نکات مهم این دستگاه پشتیبانی از پروتکل Infiniband می باشد که نسبت به Ethernet دارای Latency  کمتری است.  این تجهیزات مناسب برای برنامه هایی هستند که نیاز به read بالایی دارند.

از ذخیره سازهای دیگر شرکت DELL EMC، دستگاههای Power Max می باشد که دارای دو سری ۲۰۰۰ و ۸۰۰۰ می باشد. این دستگاهها مبتنی بر پروتکل NVMe هستند که این پروتکل در مقایسه با SAS دارای troughput به مراتب بالاتری می باشد. روی این تجهیزات در مدل ۸۰۰۰ می توان تا ۱۵ میلیون IOPS داشت که از نظر کارایی عدد بسیار بالایی می باشد و در واقع از این ذخیره سازهای برای برنامه های حیاتی یک سازمان استفاده می شود. در جدول زیر دو مدل اشاره شده با هم مقایسه شده است.

NVMe هستند که این پروتکل در مقایسه با SAS دارای troughput

همانطور که در جدول نیز مشاهده می شود مدت زمان پاسخ گویی ذخیره ساز روی این مدل ها زیر ۱۰۰ میلی ثانیه می باشد.

از ذخیره سازهای جدید شرکت DELL EMC می توان دستگاههای PowerFlex را نام برد که در واقع یک SDS(software defined storage) هستند و بصورت Appliance به بازار عرضه شده و در اختیار مشتریان قرار می گیرند. این تکنولوژی شامل سه مدل ۶۴۰و ۷۴۰ و ۸۴۰ می باشد که در جدول زیر مقایسه بین آنها انجام شده است.

همانطور که در جدول فوق نیز مشاهده می شود از دیسک های مختلف روی این سرورها می توان استفاده کرد که در نرم افزار بصورت ذخیره ساز معرفی خواهند شد. این دستگاهها دارای فضاهای ۲.۵ اینچ برای نصب دیسک ها می باشند.

 

 

مشاهده محصولات