همانطور که می دانیم امروزه محافظت از دیتا از اهمیت بالایی در یک سازمان برخوردار می باشد. بیشتر سازمان ها نهایتا بعد از یکسال دیتا خود را از دست می دهند و سازمان ها و شرکت هایی موفق هستند که بتوانند از دیتا خود محافظت نمایند. یکی از روش های مهم محافظت از دیتا تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات می باشد. این دیتا ها می تواند روی دیسک و نوار مغناطیسی نگهداری شود. شرکت HPE از بزرگترین تولید کنندگان تجهیزات تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات می باشد. این شرکت دستگاههای StoreEver و Storeonce را تولید و به بازار عرضه می کند که برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات به سازمان ها و شرکت ها کمک می نماید.

دستگاههای Storeonce در واقع دیسک هستند و در رده Virtual Tape Library ها محسوب می شوند.

این دستگاها قابلیت پشتیبانی از Deduplication را نیز دارا می باشندو دارای Ratio بالایی نیز در این زمینه هستند. مدل های این خانواده به شرح زیر می باشد:

 • ۵۶۵۰
 • ۵۲۵۰
 • ۵۲۰۰
 • ۳۶۴۰
 • ۳۶۲۰
 • VSA

این تجهیزات مناسب برای دیتاسنترهای کوچک تا بزرگ هستند، به عنوان مثال دستگاه ۵۶۵۰  برای دیتا سنترهای بزرگ طراحی و تولید شده است و می تواند تا ۱.۷ پتا بایت فضای ذخیره سازی را در اختیار سازمان برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات قرار دهد. همچنین مدل VSA آن نیز وجود دارد که بصورت یک Appliance نرم افزاری است و می توان براحتی روی یک سرور آنرا پیاده سازی نمود. این دستگاهها دارای Ratio 20:1 برای تکنولوژی Deduplication هستند. به این معنی که ۲۰ ترا بایت دیتا را روی ۱ ترا بایت دیسک می توان ذخیره نمود. همچنین برای مدیریت این دستگاهها می توان از نرم افزارهای Backup استفاده کرد. بطور کلی در سازمان ها استفاده از تجهیزات Disk Backup باعث افزایش کارایی خواهد شد.

از دستگاههای دیگر شرکت HPE برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات دستگاههای Tape Library و یا همان StoreEver ها هستند که دیتا را روی نوار مغناطیسی ذخیره می کنند. استفاده از این نوارها باعث می شود Off-site Vaulting را داشته باشیم و همچنین نوار مغناطیسی طول عمر بالاتر و قیمت مناسب تری را در مقایسه با دیسک دارا می باشد. دستگاههای StoreEver شرکت HPE در مدل های زیر با بازار عرضه می شود:

 • Autoloader 1/8
 • MSL 2024
 • MSL 3040
 • MSL 6430
 • T950
 • TFinity

روی این تجهیزات می توان درایوهای نسل ۶، ۷   و یا ۸ قرار داد و همچنین از کارتریج های همان نسل استفاده نمود. مزیت مهم این دستگاهها این است که می توان درون Library چندین کارتریج خالی را قرار داد و همچنین همزمان برای Backup از چندین درایو استفاده نمود. دستگاه Autoloader 1/8 می تواند یک درایو داشته باشد و ۸ عدد کارتریج را می توان درون دستگاه قرار داد و مناسب برای سازمان های کوچک می باشد.

دستگاه MSL 2024 می تواند دو عدد درایو داشته باشد و بیست و چهار عدد کارتریج را درون آن قرار داد و مناسب برای شرکتها و سازمان های متوسط می باشد.

همچنین دستگاههای جدید ۳۰۴۰ و ۶۴۳۰ طراحی شده برای شرکت ها و سازمان های بزرگ می باشند و می توان با شاسی اصلی چندید عدد شاسی دیگر اضافه نمود تا بتوان منابع دستگاه شامل درایو و کارتریج را افزایش داد. به عنوان مثال روی دستگاه ۳۰۴۰ می تواند سه عدد درایو قرار داد و چهل عدد کارتریج نیز درون آن قرار می گیرد. در عین حال که می توان شش عدد شاسی دیگر به آن اضافه نمود که باعث می شود این Tape Library در کل ۲۱ عدد درایو داشته باشد و همچنین ۲۸۰ عدد کارتریج درون آن قرار داد. همچنین طبق همین الگو دستگاه ۶۴۳۰ نیز تولید شده است که روی شاسی اصلی می توان ۶ عدد درایو داشت وهمچنین از ۳۰ عدد کارتریج برای Backup استفاده نمود. به اضافه اینکه می توان به شاسی اصلی تعداد ۶ عدد شاسی دیگر اضافه کرد که در مجموع به سازمان ۴۲ عدد درایو و ۵۶۰ عدد کارتریج خواهد داد.

از بالاترین رده های Tape Library که مناسب برای سازمان های بزرگ است می توان به مدل T950 و TFinity اشاره نمود. این دستگاهها می توانند تا چندین رک نیز افزایش پیدا کنند و تعداد کارتریج های درون آن نیز می تواند ۴۰۰۰۰ افزایش یابد. این تجهیزات مناسب برای سازمان هایی می باشند که فایل های حجیم مانند عکس و فیلم را می خواهند Backup بگیرند. همچنین تعداد درایوهای روی دستگاه نیز می تواند ۱۴۴ عدد باشد که بصورت همزمان عملیات Backup گیری را انجام دهند.

همچنین همانطور که ذکر شد شرکت HPE نسل های مختلفی از درایو ها و کارتریج ها را تولید می کند که می توان روی Tape Library ها از آنها استفاده نمود. امروزه معمولا در سازمان های از نسل ۸ که همان LTO-8 می باشد استفاده می شود که حجم کارتریج بالاتر و همچنین سرعت انتقال دیتا بالاتری نسبت به نسل قبلی که LTO-7 می باشد را دارا هستند. همچنین شرکت HPE برای شرکت های کوچک نیز Stand Alone Drive ها را تولید می کند که می توان آنها را با کابل SAS و یا حتی USB به یک سرور بصورت Internal و یا External متصل نمود.

برای مدیریت عملیات Backup و restore نیز شرکت HPE نرم افزار RMC و Data Protector را تولید می کند که این نرم افزارهای در رتبه های بالای نرم افزارهای Data Protection هستند و باعث افزایش سرعت Backup و restore در سازمان خواهند شد. مزیت استفاده از این نرم افزارها این است که می توانند بصورت agentless عمل کنند و در واقع بصورت مستقیم اطلاعات را از روی ذخیره ساز به روی تجهیزات Backup گیری انتقال دهند.  در شکل زیر نحوه کارکرد RMC نشان داده شده است.

همانطور که مشاهده می شود استفاده از HPE RMC باعث خواهد شد سرعت Backup گیری تا ۲۳ برابر سریعتر و سرعت Restore نیز تا ۱۵ برابر سریعتر شود در حالیکه مستقیم دیتا را از روی ۳PAR و یا Nimble به روی StoreOnce انتقال دهد و همچنین از روی این دستگاه به روی Cloud دیتا را منتقل نماید. همچنین بیشتر کارهای روی این نرم افزار بصورت خودکار انجام خواهد پذیرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *